برنامه تغذیه

برنامه کودی چغندر

برنامه-کودی-چغندر

برنامه کودی چغندر

1- قبل از کاشت

در برنامه کودی چغندر به منظور تقویت خاک و آماده سازی زمین کشاورزی برای کشت گیاه پیاز  از کود های فسفات و پتاس و کود های پوسیده دامی و گوگرد قبل از کاشت  با توجه به آزمایش خاک استفاده می شود.

برای آشنایی با کود مورد نیاز چغندر با کارشناسان کشاورزنت تماس حاصل فرمایید.

2- قبل از بذر پاشی

در برنامه کودی چغندر در این مرحله به منظور افزایش قدرت جوانه زنی بذر از کود گروول و یا فنیکس سیلور و یا اکتیواتور  استفاده می کنیم. طرز استفاده به این صورت که ابتدا بذور چغندر را خیس نموده سپس با مقدار 100 گرم از کود اکتیواتور یا یک کیلو گروول مخلوط شود (50-60 کیلوگرم بذر). بعد از مخلوط کردن نیم ساعت بذر ها را هوادهی کرده و سپس کشت گردد.

برای آشنایی با کود بزرگ شدن چغندر با کارشناسان کشاورزنت تماس حاصل فرمایید.

برنامه غذایی چغندر

3- مرحله دو برگی

در برنامه کودی چغندر در مرحله ی دو برگی چغندر میبایست به منظور افزایش رشد و افزایش و تقویت سیستم ریشه از کودهای دارای هیومیک اسید مانند گروول و یا فنیکس سیلور به میزان 2-3 کیلوگرم در هکتار به صورت آبیاری استفاده نمود. و یا میتوان از کودهای کامل 20-20-20 فلورال سیفو یا 20-20-20 گرین به میزان 2-3 کیلوگرم به همراه  100 گرم اکتیواتور یا یک لیتر ماسیس بی سی در هکتار استفاده نمود.

برای اطلاع از زمان کود دادن چغندر با کارشناسان کشاورزنت تماس حاصل فرمایید.

بهترین کود برای درشت شدن چغندر چیست؟(اینجا کلیک کنید)

4-مرحله چند برگی

در برنامه کودی چغندر در این مرحله به منظور افزایش رشد و جلوگیری از ایجاد هرگونه تنش محیطی و تغذیه ای به گیاه و به منظور تکمیل فرایند تغذیه از کمپلکس ریزمغذی میکروم به میزان یک کیلوگرم به همراه آمینواسید آزومین 1-2 لیتر در هکتار استفاده شود.

برای آشنایی با برنامه کودی چغندر با کارشناسان کشاورزنت تماس حاصل فرمایید.

بهترین کود تقویتی چغندر چیست؟(اینجا کلیک کنید)

5-زمان غده زنی

چغندر در طول دوره ساقه دهی نیازمند یک کمپلکس کامل از مواد غذایی میباشد. در برنامه کودی چغندر در این مرحله نیز بایست به منظور آماده سازی شرایط مساعد برای غده دهی  از کودهای مکمل حاوی عناصر جلبک دریایی  نیز باید استفاده نمود.برای این مورد نیز می بایست از کود آلگاسیفو ( 1 لیتر) در هکتار به همراه کود کامل پتاس بالا گرین 43-10-5 و یا پوتاسیو 43 درصد به میزان 2-3 کیلوگرم در هکتار استفاده شود. استفاده از اسیدهای آمینه و هورمون های گیاهی در شرایط غده زایی باعث افزایش جذب سایر عناصر  میشود. یک  هفته بعد نیز بایستی از کود گروول حاوی 50 درصد هیومیک اسید و 20 درصد فولویک اسید به میزان یک کیلوگرم در هکتار استفاده شود.

برای آشنایی با کود برای درشت شدن چغندر با کارشناسان کشاورزنت تماس حاصل فرمایید.

بهترین-کود-چغندر

بهترین-کود-چغندر

6-کود سرک

در برنامه تغذیه چغندر بایستی 10 تا 15 روز بعد از نشا 50 کیلو در یک هکتار و بجای اوره از سولفات آمونیوم استفاده شود. و سپس 50 تا 70 روز بعد از نشا مقدار 70 کیلو اوره و یا سولفات امونیوم در هر هکتار استفاده شود.

-چنانچه شما کود دیگری مد نظرتان می باشد با توجه به درصد و کیفیت آن میتوانید جایگزین نمایید.

-جهت رفع کمبود تمامی عناصر دیگر میکرو بطور یکجا، میتوانید از کود میکروم بعد از پنجه زنی استفاده نمایید.

-جهت مشاهده انواع کود ان پی کا، محرک رشد، اصلاح کننده خاک و ارگانیک به فروشگاه کشاورزنت مراجعه فرمایید.

گرد آورنده : شهریار رضایی، کارشناس گیاه پزشکی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *