برنامه تغذیه, مقالات و تحقیقات

برنامه غذایی گوجه فرنگی مطابق محصولات کشاورزنت

    مقدمه

گوجه فرنگی (نام علمی: Solanum lycopersicum) یکی از سبزیجات و با میوه‌ای سرخ‌رنگ و خوش‌بو و آبدار است. این گیاه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است که طی دورهٔ استعماری اسپانیا به سایر نقاط جهان منتقل شد. انواع مختلف این گیاه امروزه در سراسر جهان پرورش داده می‌شود. البته «گوجه فرنگی» از نظر علم باغبانی و نداشتن هسته در دسته سبزیجات محسوب می‌شود.

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین سی و لیکوپن است. این میوه امروزه به روش‌های مختلفی، به‌طور خام یا به‌عنوان یکی از مواد لازم برای تهیهٔ غذا، انواع سس و نوشیدنی مصرف می‌شود و بخش مهمی از رژیم غذایی مردم بسیاری از کشورها را تشکیل می‌دهد. کشت و پرورش این گیاه به‌طور کلی، مساحتی حدود سه میلیون هکتار را به خود اختصاص داده‌است، که نزدیک یک‌سوم کل مساحت مختص به کشت تره‌بار در جهان است.

برنامه غذایی گوجه فرنگی 

خاک مناسب 

گوجه فرنگی جز سبزیجات ریشه عمیق است و ریشه ی آنها می تواند تا عمق 120 سانتی متر نفوذ کند. ولی بیشتر ریشه آن در عمق 20-30 سانتی متری خاک تشکیل می شود. بافت خاکی که گوجه فرنگی نیاز دارد شنی تا رسی است. خاک آب را زیاد نگه نداشته و ریشه ها تهویه مناسبی داشته باشند. 

به منظور آماده سازی زمین میبایست ابتدا از میزان عناصر موجود در خاک مزرعه آگاهی کامل یافت. پس میبایست نسبت به انجام آزمون خاک مزرعه اقدام نمود. سپس با استفاده از کودهای مناسب زمین را آماده نمود. 

1-قبل از انتقال نشاء به زمین اصلی 

به منظور جلوگیری از عدم تنش و ایجاد استرس به نشاء میبایست از کود گروول حاوی 50 درصد هیومیک و 20درصد فولویک اسید  یک کیلوگرم در 100 لیتر آب استفاده نمود. طرز استفاده به این شکل است که می توان نشاءها را در محلول کودی فرو برد. 

2-پس از استقرار کامل نشاء

بعد از استقرار کامل نشا تقریبا حدود یک هفته بعد از کشت و همزمان با آبیاری مرحله اول گوجه فرنگی به منظور تقویت سیستم ریشه ای و همچنین محلول سازی و سهولت در استفاده از عناصر موجود در خاک نیز بایست از کود آزومین 3لیتر  در هکتار به صورت کود آبیاری استفاده نمود.

لینک خرید کود آزومین https://b2n.ir/azo

3-مراحل اولیه ی رشد   

مرحله ی بعدی تغذیه زمانی است که طو بوته ی گوجه فرنگی بین 20 تا 25 سانتی متر است. در این مرحله میبایست از کود های کامل 20-20-20 به همراه سایر مکمل های غذایی برای تقویت سیستم ریشه برگ و ساقه اقدام به محلول پاشی نمود. سه عنصر اصلی نیتروژن و فسفر و پتاسیم بخش اصلی و عمده این کودها می باشند. نیتروژن عنصری است که در بسیاری از آمینو اسیدها پروتئین و اسیدهای نوکلوئیک وجود داشته و نقش به سزایی در تکثیر گیاه دارد. پس در مراحل اولیه رشدی کمبود این عنصر خسارات جبران ناپذیری را به گیاه وارد می کند. عنصر دوم پر مصرف در گیاهان فسفر می باشد. این عنصر نیز باعث تقویت سیستم ریشه گیاه شده و حضور آن در زمان گلدهی با توجه به حضور فسفر در ساختار اسیدهای چرب و نوکلوئیک  اسیدها و در پیوند میان ترکیبات مختلفی سلولی بسیار ضروری است. عنصر سوم پتاسیم است. این عنصر نیز در تبادل کاتیون نقشی اساسی داشته و حضور به موقع آن تبادلات بین سلولی را سرعت می بخشد. استفاده کود کامل فلورال 20 20 20 شرکت سیفو ایتالیا (دو و نیم کیلو)+ ماسیس بی سی (1.5لیتر)  در هکتار باعث تقویت گیاه در مراحل اولیه ی رشد می شود. 

لینک خرید کود فلورال https://b2n.ir/flo

لینک خرید کود ماسیس بی سی https://b2n.ir/macis

4-قبل از گلدهی 

انتقال دانه گرده را روی کلاله مادگی، گـرده افشانی میگویند. در گلهای هرمافرودیـت اگـر گرده یـک گـل روی کلالـه همـان گـل تنـدش یابد، گردهافشانی را مستقیم ولی اگر دانـه گـرده یک گـل روی کلالـه گـل دیگـر تنـدش نمایـد، گردهافشــــانی را غیــــر مســــتقیم میگوینــــد. گردهافشانی مستقیم را در اصـطلاح، خودگشـنی (اتوگامی) و حالت غیرمستقیم آن را دگرگشـنی (هتروگامی) میگویند .

گوجه فرنگی در طول گلدهی، مثل هر دوره دیگر، به سه ماده مفید نیاز دارد. این عناصر شامل نیتروژن، پتاسیم و فسفر است. در این مرحله نیز بایست به منظو رآماده سازی شرایط مساعد برای گلدهی از کودهای مکمل نیز استفاده نمود.برای این مورد نیز می توان از کود کامل فلورال 20 20 20 شرکت سیفو ایتالیا (دو و نیم کیلو)+ آلگاسیفو 3000 (2لیتر) در هکتار استفاده نمود. استفاده از اسیدهای آمینه در شرایط گلدهی باعث افزایش جذب سایر عناصر نیز می شود.

لینک خرید کود فلورال https://b2n.ir/flo

لینک خرید کود آلگاسیفو https://b2n.ir/alga

5-رشد میوه – رنگ انداختن و رسیدن میوه 

افزایش عملکرد کل اصلی ترین هدف اصلاحی در گوجه است. از طرف دیگر یکی از موارد مهم در طی برنامه های اصلاح گوجه فرنگی و تولید هیبرید توجه به بیماری­های قارچی در این گیاه است.  توجه به کیفیت میوه در گوجه فرنگی بسیارمورد توجه محققین قرارگرفته است. با توجه به مصارف گوجه، اهداف فرآوری و برداشت ماشینی نیز از اهداف اصلاحی دیگر در این گیاه است. تامین عناصر لازم و ضروری برای گیاه گوجه فرنگی در این مرحله بسیار مهم میباشد.در این مرحله نیز  میتوان از  کود های کالسیسان یا نئوبیت  (3لیتر) در هکتار   با 3 بار تکرار در طول دوره میوه دهی و یک هفته بعد  پتاسیو 2 کیلوگرم در هکتار  به همراه آلگاسیفو 3000( 1 لیتر) در هکتار  به منظور جلوگیری از پوسیدگی گلگاه گوجه و همچینین افزایش باردهی  با دو بار تکرار در طول دوره میوه دهی  استفاده نمود. 

لینک خرید کود کالسیسان https://b2n.ir/cal

لینک خرید کود نئوبیت https://b2n.ir/neo

گرد آورنده : شهریار رضایی، کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *