برنامه تغذیه

برنامه غذایی گردو

برنامه غذایی گردو

اولین و مهمترین کار در مدیریت باغات گردو انتخاب یک برنامه غذایی مناسب می باشد. هدف از انتخاب برنامه غذایی گردو بدست آوردن بالاترین تناژ در واحد سطح و تولید با کیفیت می باشد. انواع این درخت در چین، ژاپن، فرانسه و آمریکا کشت می‌شود مهم‌ترین گردوهای موجود در دنیا معروف به گردوی ایرانی است، زیرا ابتدا از ایران به خاورمیانه و از آنجا به یونان و روم و سپس به انگلستان و بعد به آمریکا برده شده‌است. گردوی ایرانی تنها گونه‌ای از این خانواده است که مغز آن از نظر خوراکی مصرف اقتصادی دارد.

از آنجا که ریشه درختان گردو نفوذ عمیقی به درون خاک دارند و تا ارتفاع ۵ متری قابلیت نفوذ دارند، بنابراین باید خاک را در ابعاد گسترده در اطراف درخت گردو کوددهی کنید. خواندن این مطلب به شما کشاورزان کمک خواهد کرد تا به بهترین برنامه غذایی مناسب برای مدیریت باغات گردو برسید.

برای دریافت مشاوره در زمینه بهترین برنامه کوددهی گردو با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

چالکود زمستانه

در برنامه غذایی گردو چالکود راهکاری مناسب جهت جبران کمبود عناصر غذایی درختان است. چالکود مزایای زیادی داشته و موجب می شود که گیاه رشد بهتری پیدا کند و کیفیت میوه ها بهبود یابد. ابتدا از بستر مورد نظر باغ آزمایش خاک تهیه کنید. سپس با توجه به نتیجه آزمایش میتوانید با استفاده از انواع کودهای گوگردی، معدنی و حیوانی پوسیده و عناصر ماکرو و میکرو، آن را به صورت چالکود اصلاح نمائید.

توصیه کودی ما

کود کمپلکس پلاس  ، کود کامل فرموکمپلکس (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

برنامه غذایی مرکبات
نحوه مصرف

کود ماکروکامل کمپلکس پلاس و فرموکمپلکس بهترین کودها برای چالکود حرفه ای برای انواع درختان می باشند. این ترکیبات با دارا بودن مقدار زیادی گوگرد علاوه بر تقویت گیاه باعث اصلاح بافت خاک شده و ترکیبات و عناصر مفید در خاک را آزاد می کنند. میتوان از هر یک از این دو ترکیب به میزان 300 الی 500 گرم برای هر درخت استفاده کرد. 

برای دریافت مشاوره در زمینه بهترین کود تقویتی گردو با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

تورم جوانه

در برنامه غذایی گردو قبل از گلدهی و زمانیکه حداقل 50 درصد جوانه ها ظاهر شده اند میبایست از کودهای فروت ست استفاده نمود. کود فروت ست ترکیبی از عناصر روی، بر و نیتروژن بوده که باعث تامین انرژی جوانه ها در ابتدای فصل رویش میشود. در لغت عبارت فروت ست به معنای فرآیندی بوده که طی آن گل به میوه تبدیل میگردد. این کود همراه با کودهای حاوی ریزمغذی ها، انرژی لازم جهت جوانه زنی و شکوفه دهی را تامین می کند. بنابراین باعث جلوگیری از ریزش گل شده و تعداد بیشتری از گل ها را تبدیل به میوه می کند. در این مرحله همچنین افزایش جذب و توسعه سیستم ریشه ای با انواع کودهای گوگردی توصیه میشود.

توصیه کودی ما

سوپرهیبرید ، فروت ست ، میکروم (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

برنامه غذایی گردو

نحوه مصرف

از ترکیب سوپرهیبرید به میزان 2 الی 5 کیلوگرم بدون اختلاط با دیگر ترکیبات به صورت آبیاری در هر هکتار استفاده شود. همچنین در این مرحله باید به میزان 2 لیتر از کود فروت ست به همراه 1 کیلوگرم از کود ریزمغذی میکروم در هزارلیتر آب به صورت محلول پاشی استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه برنامه کودی گردو با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

گلدهی 

گردو درختی تک پایه بوده و گل نر و ماده به صورت جدا روی یک درخت تشکیل می شوند. اکثر ارقام گردو در فروردین ماه تلقیح میشوند و تکامل گل ماده در اوایل زمستان صورت میگیرد. گرده افشانی با 2 تا 3 رقم باعث تولید بیشتر و بهتر گردو خواهد شد. در این مرحله می بایست از کود های کلسیمی برای عدم ریزش گل ها استفاده کرد.

توصیه کودی ما

کود کلسیم بور ، یونی گلد ، کود 10-50-10 ، نیترات کلسیم دکانیت  (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

برنامه غذایی گردو

نحوه مصرف

از کود مایع کلسیم و بر به مقدار دو لیتر در هزار لیتر آب به صورت پاششی استفاده کنید. به میزان 5 تا 15 کیلوگرم از کود نیترات کلسیم دکانیت به صورت آبیاری استفاده کنید. همینطور از کود فسفربالای 10 50 10اگری لایزر نیز 5 تا 10 کیلو گرم به صورت  آبیاری استفاده شود. از کود جلبک دریایی یونی گلد به مقدار 500 گرم در هزارلیتر آب محلول پاشی کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کود تقویتی گردو با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

ریزش گلبرگ ها

در برنامه غذایی گردو در این مرحله حساس باید از کودهای ریزمغذی آهن به منظور افزایش تشکیل میوه و کاهش ریزش آن، استفاده کنید. گردو در طول دوره رشد، مثل هر دوره دیگر، به سه عنصر غذایی ماکرو مفید نیاز دارد. این عناصر شامل نیتروژن، پتاسیم و فسفر است. در این مرحله نیز بایست به منظو رآماده سازی شرایط مساعد برای مرحله بعد یعنی میوه دهی، از کودهای مکمل نیز استفاده نمود. استفاده از کودهای ریزمغذی و اسیدهای آمینه در شرایط میوه دهی باعث افزایش جذب سایر عناصر می شود.

توصیه کودی ما

آهن گرین ویت ، بیو 20 گلد ، یونی گلد ، آمینوگان  (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

برنامه تغذیه پستهنحوه مصرف

در این مرحله میتوان از کود بیو 20 گلد امکس انگلستان به تنهایی یک تا دو لیتر در هزار لیتر آب و یا از کود جلبک دریایی یونی گلد 500 گرم به همراه یک کیلوگرم کمپلکس ریزمغذی میکروم در هزار لیتر آب در هکتار به صورت پاششی استفاده کنید. 

آهن یکی از ضروری ترین عناصر ریز مغذی در گیاهان است. این عنصر کم مصرف در فرآیند تولید کلروفیل نقش مهمی را ایفا می کند. به همین دلیل تولید کلروفیل و سبزینه برگ گیاهان تا اندازه زیادی وابسته به عنصر آهن می‌باشد. نقش اصلی این عنصر در این مرحله افزایش تشکیل میوه و کاهش ریزش میوه و گل می باشد. از این کود به میزان 5 تا 10 کیلوگرم در هکتار به صورت آبیاری استفاده شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه بهترین برنامه تغذیه ای گردو با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

فندقی شدن

در این مرحله همچنین افزایش جذب و توسعه سیستم ریشه ای با انواع کودهای گوگردی توصیه میشود. استفاده از سیلیکات پتاسیم نیز در این مرحله توصیه می شود. سیلیکات پتاسیم ترکیبی مناسب برای افزایش قطر ساقه و برگ و افزایش میزان سد های دفاعی گیاهان در برابر عوامل بیماری زا و آفات است. هر دو عنصر سلیس و پتاسیم باعث افزایش تشکیل قند، بهبود رنگ و افزایش مقاومت دیواره سلولی شده در نتیجه به بهبود کیفیت محصول و افزایش مقاومت گیاه در برابر تنشها کمک می کند. افزایش چشمگیر مقاومت گیاه در برابر بیماری های قارچی و ساقه خوار ها از دیگر ویژگی های این محصول است. 

توصیه کودی ما

کود سیلیکات پتاسیم، میکروم ، آمینوگان (برای تهیه این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

برنامه تغذیه ای گردو

نحوه مصرف

استفاده از کودهای ریزمغذی و اسیدهای آمینه در شرایط میوه دهی باعث افزایش جذب سایر عناصر می شود. مقدار یک کیلوگرم از کود ریزمغذی میکروم به همراه 1 تا 3 کیلوگرم از اسیدآمینه آمینوگان در هزار لیتر آب محلول پاشی شود. همچنین 4 تا 6 لیتر از کود سیلیکات پتاسیم در این مرحله به صورت آبیاری در هر هکتار مصرف شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه کود درشت کننده گردو با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

یک ماه پس از فندقی شدن

در این مرحله از برنامه غدایی گردو مانند مراحل دیگر به عناصر ماکرو نیتروژن، فسفر و پتاسیم و ریزمغذی ها برای افزایش سرعت جذب احتیاج است. همچنین استفاده از کودهای پتاس بالا به منظور افزایش رشد و کیفیت محصول نهایی به صورت آبیاری توصیه می شود.

توصیه کودی ما

10-50-10اگری لایزر ، کلمکس گلد (برای تهیه این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

برنامه غذایی گردو
نحوه مصرف

میزان 2 تا3 کیلوگرم از کود 10-50-10 اگری لایزر به صورت محلول پاشی استفاده گردد. همچنین 1 تا 2 لیتر از کود کلسیمی کلمکس امکس در هکتار به صورت محلول پاشی بدون اختلاط با دیگر ترکیبات استفاده کنید.

تشکیل پوسته استخوانی

در این مرحله از برنامه غذایی گردو میبایست از کودهای پتاسیمی استفاده کرد. استفاده از کودهای پتاسیمی به صورت آبیاری باعث افزایش کیفیت محصول و وزنگیری مغز گردو خواهد شد.

توصیه کودی ما

سولفات پتاسیم ، پتاسیم 52 ، میکروم ، سکانشیال 2 امکس (برای تهیه این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

برنامه تغذیه پستهنحوه مصرف

از سولفات پتاسیم وایت سول به میزان 5 تا 15 کیلوگرم در آب آبیاری و یا 2 لیتر از محلول سکانشیال 2 امکس در 1000 لیتر آب محلول پاشی استفاده کنید. همینطور میتوان از کود پتاسیم 52 درصد به میزان 3 تا 4 لیتر به همراه یک کیلوگرم ریزمغذی میکروم در هزار لیتر آب محلول پاشی کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه کود کیفیت دهنده گردو با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

بعد از برداشت

در برنامه غذایی گردو در این مرحله نیز باید از کودهای حاوی عناصر روی و بر مانند فروت ست استفاده نمود. در کل فروت ست (Fruit set) به روشی از کوددهی بوده که مواد مغذی گیاه در زمان تشکیل میوه و یا بعد از برداشت آن به منظور افزایش عملکرد و یا بالا بردن توانایی درخت در تولید جوانه ها استفاده می شود. در لغت عبارت فروت ست به معنای فرآیندی بوده که طی آن گل به میوه تبدیل میگردد. در این مرحله اندازه میوه مشخص شده و تامین مواد مغذی به میزان کافی و متعادل بسیار مهم است.

توصیه کودی ما

فروت ست ، میکروم (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

نحوه مصرف

در این مرحله باید به میزان 2 لیتر از کود فروت ست به همراه 1 کیلوگرم از کود ریزمغذی میکروم در هزارلیتر آب به صورت محلول پاشی استفاده کنید. این کار برای جلوگیری از سال آوری و جبران تغذیه سال جاری میباشد.

گرد آورنده : شقایق یوسفی، کارشناس ارشد گیاه پزشکی.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *