برنامه تغذیه, مقالات و تحقیقات

برنامه تغذیه پیاز طبق محصولات کشاورزنت

برنامه-تغذیه-پیاز

برنامه تغذیه پیاز

اولین و مهمترین کار در مدیریت مزارع کشت پیاز انتخاب یک برنامه غذایی مناسب می باشد. هدف از انتخاب برنامه تغذیه پیاز بدست آوردن بالاترین تناژ در واحد سطح و تولید با کیفیت میوه میباشد. خواندن این مطلب به شما کشاورزان کمک خواهد کرد تا به بهترین برنامه غذایی مناسب برای مدیریت مزارع کشت پیاز برسید.

بهترین کود تقویتی پیاز چیست؟(اینجا کلیک کنید)

برای دریافت بهترین برنامه تغذیه پیاز با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

برنامه غذایی پیاز

1- قبل از کاشت 

در برنامه تغذیه پیاز به منظور تقویت خاک و آماده سازی زمین کشاورزی برای کشت گیاه پیاز  از کود های فسفات و پتاس و کود های پوسیده دامی و گوگرد قبل از کاشت  با توجه به آزمایش خاک استفاده می شود.

برای آشنایی با کود مورد نیاز پیاز با کارشناسان کشاورزنت تماس حاصل فرمایید.

2- قبل از بذر پاشی  

در برنامه تغذیه پیاز در این مرحله به منظور افزایش قدرت جوانه زنی بذر از کود گروول و یا فنیکس سیلور و یا اکتیواتور  استفاده می کنیم. طرز استفاده به این صورت که ابتدا بذور پیاز را خیس نموده سپس با مقدار 100 گرم از کود اکتیواتور یا یک کیلو گروول مخلوط شود (50-60 کیلوگرم بذر پیاز). بعد از مخلوط کردن نیم ساعت بذر ها را هوادهی کرده و سپس کشت گردد.

برای آشنایی با کود بزرگ شدن غده پیاز با کارشناسان کشاورزنت تماس حاصل فرمایید.

3- مرحله دو برگی

در برنامه تغذیه پیاز در مرحله ی دو برگی پیاز میبایست به منظور افزایش رشد و افزایش و تقویت سیستم ریشه از کودهای دارای هیومیک اسید مانند گروول و یا فنیکس سیلور به میزان 2-3 کیلوگرم در هکتار به صورت آبیاری استفاده نمود. و یا میتوان از کودهای کامل 20-20-20 فلورال سیفو یا 20-20-20 گرین به میزان 2-3 کیلوگرم به همراه  100 گرم اکتیواتور یا یک لیتر ماسیس بی سی در هکتار استفاده نمود.

برای اطلاع از زمان کود دادن پیاز با کارشناسان کشاورزنت تماس حاصل فرمایید.

بهترین کود برای درشت شدن پیاز چیست؟(اینجا کلیک کنید)

مرحله - برگی پیاز

4-مرحله چند برگی 

در برنامه تغذیه پیاز در این مرحله به منظور افزایش رشد و جلوگیری از ایجاد هرگونه تنش محیطی و تغذیه ای به گیاه و به منظور تکمیل فرایند تغذیه از کمپلکس ریزمغذی میکروم به میزان یک کیلوگرم به همراه آمینواسید آزومین 1-2 لیتر در هکتار استفاده شود.

برای آشنایی با برنامه کودی پیاز با کارشناسان کشاورزنت تماس حاصل فرمایید.

بهترین کود تقویتی پیاز چیست؟(اینجا کلیک کنید)

مرحله چند برگی پیاز

5-زمان غده زنی

پیاز در طول دوره ساقه دهی نیازمند یک کمپلکس کامل از مواد غذایی میباشد. در برنامه تغذیه پیاز در این مرحله نیز بایست به منظور آماده سازی شرایط مساعد برای غده دهی  از کودهای مکمل حاوی عناصر جلبک دریایی  نیز باید استفاده نمود.برای این مورد نیز می بایست از کود آلگاسیفو ( 1 لیتر) در هکتار به همراه کود کامل پتاس بالا گرین 43-10-5 و یا پوتاسیو 43 درصد به میزان 2-3 کیلوگرم در هکتار استفاده شود. استفاده از اسیدهای آمینه و هورمون های گیاهی در شرایط غده زایی باعث افزایش جذب سایر عناصر  میشود. یک  هفته بعد نیز بایستی از کود گروول حاوی 50 درصد هیومیک اسید و 20 درصد فولویک اسید به میزان یک کیلوگرم در هکتار استفاده شود.

برای آشنایی با کود برای درشت شدن پیاز با کارشناسان کشاورزنت تماس حاصل فرمایید.

مرحله غده زایی در پیاز

6-کود سرک

در برنامه تغذیه پیاز بایستی 10 تا 15 روز بعد از نشا 50 کیلو در یک هکتار و بجای اوره از سولفات آمونیوم استفاده شود. و سپس 50 تا 70 روز بعد از نشا مقدار 70 کیلو اوره و یا سولفات امونیوم در هر هکتار استفاده شود.

-چنانچه شما کود دیگری مد نظرتان می باشد با توجه به درصد و کیفیت آن میتوانید جایگزین نمایید.

-جهت رفع کمبود تمامی عناصر دیگر میکرو بطور یکجا، میتوانید از کود میکروم بعد از پنجه زنی استفاده نمایید.

-جهت مشاهده انواع کود ان پی کا، محرک رشد، اصلاح کننده خاک و ارگانیک به فروشگاه کشاورزنت مراجعه فرمایید ( مشاوره و ارسال رایگان از جمله خدمات ماست).

گرد آورنده : شهریار رضایی، کارشناس گیاه پزشکی. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *