برنامه تغذیه, مقالات و تحقیقات

برنامه غذایی پیاز طبق محصولات کشاورزنت

برنامه غذایی پیاز

برنامه غذایی پیاز

1- قبل از کاشت 

به منظور تقویت خاک و آماده سازی زمین کشاورزی برای کشت گیاه پیاز  از کود های فسفات و پتاس و کود های پوسیده دامی و گوگرد قبل از کاشت  با توجه به آزمایش خاک استفاده می شود.

2- قبل از بذر پاشی  

در این مرحله به منظور افزایش قدرت جوانه زنی بذر از کود گروول و یا فنیکس سیلور و یا اکتیواتور  استفاده می کنیم. طرز استفاده به این صورت که ابتدا بذور پیاز را خیس نموده سپس با مقدار 100 گرم از کود اکتیواتور یا یک کیلو گروول مخلوط شود (50-60 کیلوگرم بذر پیاز). بعد از مخلوط کردن نیم ساعت بذر ها را هوادهی کرده و سپس کشت گردد.

لینک خرید کود هیومیک اسید گروول https://b2n.ir/GROWELL

3- مرحله دو برگی

در مرحله ی دو برگی پیاز میبایست به منظور افزایش رشد و افزایش و تقویت سیستم ریشه از کودهای دارای هیومیک اسید مانند گروول و یا فنیکس سیلور به میزان 2-3 کیلوگرم در هکتار به صورت آبیاری استفاده نمود. و یا میتوان از کودهای کامل 20-20-20 فلورال سیفو یا 20-20-20 گرین به میزان 2-3 کیلوگرم به همراه  100 گرم اکتیواتور یا یک لیتر ماسیس بی سی در هکتار استفاده نمود.

لینک خرید کود فلورال https://b2n.ir/flo

لینک خرید کود هیومیک اسید گروول https://b2n.ir/GROWELL

لینک خرید کود ماسیس بی سی https://b2n.ir/macis

مرحله - برگی پیاز

مرحله دو برگی پیاز

4-مرحله چند برگی 

در این مرحله به منظور افزایش رشد و جلوگیری از ایجاد هرگونه تنش محیطی و تغذیه ای به گیاه و به منظور تکمیل فرایند تغذیه از کمپلکس ریزمغذی میکروم به میزان یک کیلوگرم به همراه آمینواسید آزومین 1-2 لیتر در هکتار استفاده شود.

لینک خرید کود میکروم https://b2n.ir/mic

لینک خرید کود آزومین https://b2n.ir/azo

مرحله چند برگی پیاز

مرحله چند برگی پیاز

5-زمان غده زنی

پیاز در طول دوره ساقه دهی نیازمند یک کمپلکس کامل از مواد غذایی میباشد. در این مرحله نیز بایست به منظور آماده سازی شرایط مساعد برای غده دهی  از کودهای مکمل حاوی عناصر جلبک دریایی  نیز باید استفاده نمود.برای این مورد نیز می بایست از کود آلگاسیفو ( 1 لیتر) در هکتار به همراه کود کامل پتاس بالا گرین 43-10-5 و یا پوتاسیو 43 درصد به میزان 2-3 کیلوگرم در هکتار استفاده شود. استفاده از اسیدهای آمینه و هورمون های گیاهی در شرایط غده زایی باعث افزایش جذب سایر عناصر  میشود. یک  هفته بعد نیز بایستی از کود گروول حاوی 50 درصد هیومیک اسید و 20 درصد فولویک اسید به میزان یک کیلوگرم در هکتار استفاده شود.

لینک خرید کود آلگاسیفو https://b2n.ir/alga

لینک خرید کود پتاسیو https://b2n.ir/POTASIO

مرحله غده زایی در پیاز

مرحله غده زایی در پیاز

6-کود سرک

بایستی 10 تا 15 روز بعد از نشا 50 کیلو در یک هکتار و بجای اوره از سولفات آمونیوم استفاده شود. و سپس 50 تا 70 روز بعد از نشا مقدار 70 کیلو اوره و یا سولفات امونیوم در هر هکتار استفاده شود.

 

-چنانچه شما کود دیگری مد نظرتان می باشد با توجه به درصد و کیفیت آن میتوانید جایگزین نمایید.

-جهت رفع کمبود تمامی عناصر دیگر میکرو بطور یکجا، میتوانید از کود میکروم بعد از پنجه زنی استفاده نمایید.

-جهت مشاهده انواع کود ان پی کا، محرک رشد، اصلاح کننده خاک و ارگانیک به فروشگاه کشاورزنت مراجعه فرمایید ( مشاوره و ارسال رایگان از جمله خدمات ماست).

گرد آورنده : شهریار رضایی، کارشناس گیاه پزشکی. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *