برنامه تغذیه

برنامه تغذیه انار

برنامه تغذیه انار

برنامه تغذیه انار

اولین و مهمترین کار در مدیریت باغات انار انتخاب یک برنامه غذایی مناسب می باشد. هدف از انتخاب برنامه غذایی انار بدست آوردن بالاترین تناژ در واحد سطح و تولید با کیفیت می باشد. این میوه در معدود کشورهای جهان نظیر ایران، افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه کشت می‌شود به همین خاطر عضو مرغوب‌ترین میوه‌های جهان و عضو ۱۰ میوهٔ برتر جهان است. خواندن این مطلب به شما کشاورزان کمک خواهد کرد تا به بهترین برنامه غذایی مناسب برای مدیریت باغات انا برسید.

چالکود زمستانه

در برنامه تغذیه انار چالکود راهکاری مناسب جهت جبران کمبود عناصر غذایی درختان است. چالکود مزایای زیادی داشته و موجب می شود که گیاه رشد بهتری پیدا کند و کیفیت میوه ها بهبود یابد. ابتدا از بستر مورد نظر باغ آزمایش خاک تهیه کنید. سپس با توجه به نتیجه آزمایش میتوانید با استفاده از انواع کودهای گوگردی، معدنی و حیوانی پوسیده و عناصر ماکرو و میکرو، آن را به صورت چالکود اصلاح نمائید.

توصیه کودی ما

کود کمپلکس پلاس  ، کود کامل فرموکمپلکس (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

نحوه مصرف

کود ماکروکامل کمپلکس پلاس و فرموکمپلکس بهترین کودها برای چالکود حرفه ای برای انواع درختان می باشند. این ترکیبات با دارا بودن مقدار زیادی گوگرد علاوه بر تقویت گیاه باعث اصلاح بافت خاک شده و ترکیبات و عناصر مفید در خاک را آزاد می کنند. میتوان از هر یک از این دو ترکیب به میزان 300 الی 500 گرم برای هر درخت استفاده کرد. 

برنامه غذایی مرکبات

برای دریافت مشاوره در زمینه چالکود حرفه ای انار با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

تورم جوانه ها

در برنامه تغذیه انار قبل از گلدهی و زمانیکه حداقل 50 درصد جوانه ها ظاهر شده اند میبایست از کودهای فروت ست استفاده نمود. کود فروت ست ترکیبی از عناصر روی، بر و نیتروژن بوده که باعث تامین انرژی جوانه ها در ابتدای فصل رویش میشود. در لغت عبارت فروت ست به معنای فرآیندی بوده که طی آن گل به میوه تبدیل میگردد. این کود همراه با کودهای حاوی ریزمغذی ها، انرژی لازم جهت جوانه زنی و شکوفه دهی را تامین می کند. بنابراین باعث جلوگیری از ریزش گل شده و تعداد بیشتری از گل ها را تبدیل به میوه می کند.

توصیه کودی ما

فروت ست ، آمینوگان (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

نحوه مصرف

در این مرحله باید به میزان 1 تا 2 لیتر از کود فروت ست به همراه 1 کیلوگرم از کود ریزمغذی آمینوگان در هزارلیتر آب به صورت محلول پاشی استفاده کنید.

برنامه غذایی انار

برای دریافت مشاوره در زمینه برنامه غذایی انار با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

گلدهی 

در حقیقت زودگلدهی در انار یک مزیت محسوب می شود. میوه انار نوعی سته است. ظهور گل و تولید میوه در انار از سال های اولیه و حتی در خزانه شروع می شود. درخت انار سال آوری ندارد و در صورت تغذیه مناسب و فراهم بودن شرایط محیطی مناسب ، هرسال محصول می دهد. گل های انار  درشت و به رنگ قرمز مایل به نارنجی می باشند. این گل ها شهد تولید کرده و حشرات را به سمت خود جذب می کنند. 

توصیه کودی ما

آمینواستارتر ، یونی گلد ، میکروم (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

نحوه مصرف

در این مرحله از برنامه تغذیه انار میبایست، به منظور افزایش گلدهی ، جلوگیری از ریزش گلها و افزایش تلقیح و گرد افشانی، به میزان 2-3 لیتر از کود امینواستارتر و یا یک کیلوگرم از کود ریزمغذی میکروم به همراه نیم کیلوگرم از کود جلبک دریایی یونی گلد در هزارلیتر آب به صورت محلول پاشی استفاده شود.

برنامه تغذیه ای انار

برای دریافت مشاوره در زمینه برنامه کودی انار با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

تشکیل میوه

بعد باروری تخمک و گرده افشانی ، تخمدان شروع به رشد کرده، گلبرگها می افتند و کلاله ها خشک و کوتاه شده و  تخمک درون دانه رشد میکند و سرانجام تخمدان (در بیشترین موارد به همراه سایر قسمت گل) ساختاری را در طول دانه ها به وجود می آورد که میوه نامیده میشود. درخت انار خود گرده افشان و دگر گرده افشان می باشد.

توصیه کودی ما

20-20-20فرمولایف ، سوپرهیوم ، یونی گلد ، میکروم (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

نحوه مصرف

در این مرحله از برنامه تغذیه انار باید به صورت آبیاری 5-15 کیلوگرم از کود 20-20-20 فرمولایف به همراه 5-10 لیتر از کود سوپرهیوم استفاده کنید. کود سوپرهیوم، حاوی مواد آلی و سرشار از اسیدهای هیومیک که از سنگ لئوناردیت بدست می‌آید. این کود باعث تقویت فعالیت میکرواورگانیسم‌های خاک و افزایش جذب مواد غذایی توسط ریشه‌ها میشود. همچنین باعث افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی عناصر غذایی خاک و بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی خاک می شود.

در این مرحله همچنین میتوانید به صورت محلول پاشی استفاده از کود میکروم و یونی گلد را تکرار کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه کود تقویتی انار با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

رنگ آوری و افزایش سایز میوه

در این مرحله به منظور افزایش سایز میوه از حالت گردویی به اندازه بزرگتر به کود پتاسیمی داده شود. همچنین برای رنگ آوری و افزایش کیفیت و طعم آن از محصولات پروتئینی و تقویتی استفاده کنید.

توصیه کودی ما 

12-12-36فرمولایف ، بیولایت (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

نحوه مصرف

در این مرحله از برنامه تغذیه انار برای افزایش سایز باید به صورت آبیاری از 5-15 کیلوگرم از کود 12-12-36 فرمولایف در هکتار استفاده شود. همچنین برای رنگ آوری بهتر و هم رسی و همینطور افزایش کیفیت و طعم میوه ها 100-200 گرم از کود بیولایت در هزارلیتر آب محلول پاشی کنید.

برنامه غذایی انار

برای دریافت مشاوره در زمینه کود درشت کننده انار با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

قبل از برداشت

قبل از برداشت میوه انار استفاده از کودهای پتاسیمی مخصوصا به صورت محلول پاشی برای افزایش سایز و بالا بردن کیفیت محصول نهایی همراه با ریزمغذی ها توصیه میشود.

توصیه کودی ما 

بیوسکانشیال 2 ، میکروم ، پتاسیم 52 (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

نحوه مصرف

در این مرحله از برنامه تغذیه انار 2-3 لیتر از کود بیوسکانشیال 2 و یا 2-3 لیتر از کود پتاسیم 52 به همراه یک کیلوگرم از ریزمغذی میکروم به صورت محلول پاشی در هزار لیتر آب استفاده شود.

کود بیسکانشیال 2 باعث افزایش ضخامت ساختمان دیواره سلولی گیاه، درشت شدن میوه ها، افزایش ضخامت پوست و گوشت میوه، افزایش انبار داری میوه و کمک به تقویت سیستم ایمنی گیاه میشود.

برنامه غذایی انار

پس از برداشت 

در برنامه غذایی انار در این مرحله نیز باید از کودهای حاوی عناصر روی و بر مانند فروت ست استفاده نمود. در کل فروت ست (Fruit set) به روشی از کوددهی بوده که مواد مغذی گیاه در زمان تشکیل میوه و یا بعد از برداشت آن به منظور افزایش عملکرد و یا بالا بردن توانایی درخت در تولید جوانه ها استفاده می شود. در لغت عبارت فروت ست به معنای فرآیندی بوده که طی آن گل به میوه تبدیل میگردد. در این مرحله اندازه میوه مشخص شده و تامین مواد مغذی به میزان کافی و متعادل بسیار مهم است.

توصیه کودی ما

فروت ست ،  آمینوگان (برای خرید این محصولات روی آنها کلیک کنید.)

نحوه مصرف

در این مرحله باید به میزان 2 لیتر از کود فروت ست به همراه 1 کیلوگرم از کود اسید آمینه آمینوگان در هزارلیتر آب به صورت محلول پاشی استفاده کنید. این کار برای جبران تغذیه سال جاری می باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه کود رنگ آوری انار با کارشناسان کشاورزنت (09112736082-09917916682) تماس حاصل فرمایید.

گرد آورنده : شقایق یوسفی، کارشناس ارشد گیاه پزشکی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *